ANASTASIA JA OKNA - venäläisiä sarjoja TV:ssä!

Nelonen ja SubTV ovat tehneet rohkean kulttuuriteon ja ostaneet venäläiset sarjat kesäpakettiinsa. Nyt ei enää tarvitse katsoa pelkkää amerikkalaista puppua, sillä nyt on tarjolla oikeaa venäläistä superpuppua! Okna -sarjalla on myös kivat nettisivut.

Tsaarinaikaisesta Venäjästä kertova venäläinen telenovela Anastasia ma -pe klo 16:40

Nelosen venäläinen telenovela kertoo tsaarinaikaisesta Venäjästä. Mikä on totuus 20 vuotta sitten varastetusta vauvasta? Entä mikä on Anastasian oikea henkilöllisyys? Valheet, salaisuudet, petokset - mutta myös suuremman luokan romantiikka kuohuttavat vuoden 1839 Pietaria.

Kolmiodraaman keskipisteessä ovat kaksi aatelista Vladimir Korf ja Mikhail Repnin sekä heidän molempien rakkauden kohde Anna. Omaa taisteluaan käy tuleva tsaari Alexander Romanov, jota repii rakkaus naiseen - joka häneltä kielletään - sekä velvollisuudentunto maata kohtaan.

Pääosissa: Elena Korikova, Petr Krasilov, Danil Strahov, Albert Philozov. Venäläinen telenovela.
http://www.nelonen.fi/sarjat/sarjat.asp?s=2&sID=3&SerieId=1008&cat=5


OKNA

su klo n.23.30, 11.6. - 17.9.

VENÄLÄINEN TALK SHOW

UUTUUS! Nyt läks! Venäläinen talk show Okna ("Ikkunat") on jotain, mitä ei Suomen televisiossa ole totuttu näkemään. Dmitri Nagijevin isännöimässä, kotimaassaan äärimmäisen suositussa talkkarissa on vuodesta 2002 tähän päivään mm. tapeltu 156 kertaa, studio on tuhottu lukemattomia kertoja ja myös juontaja on saanut osansa yleisön tunteenpurkauksista.

“The World’s Most Shocking Program”

Oknan mainoslause on yhtä mahtipontinen kuin ohjelma itsekin. Kohta suomalaiset voivat katsoa itse, pitääkö lause kutinsa. Venäläinen talk show –hitti Okna alkaa Subtv:ssä sunnuntaina 11. kesäkuuta klo 23.30.

Okna esitetään aina sunnuntain Rakkautta & Anarkiaa –elokuvan jälkeen, joten alkamisaika vaihtelee edeltävän leffan pituuden mukaan.

Okna pyöri suurella kaupallisella venäläisellä TNT-kanavalla aina viime vuoteen asti hurjalla menestyksellä: TNT-kanavan tietojen mukaan jokaista jaksoa seurasi keskimäärin 20 miljoonaa venäläistä. Oknaa tehtiin kaikkiaan peräti 663 jaksoa. Okna tarkoittaa suomeksi ’Ikkunat’.

Oknassa on aina kyse ihmissuhteista. Kyse on rakkaudesta ja pettämisestä, mustasukkaisuudesta ja vihasta, patoutuneista tunteista jotka Dmitri yllyttää purkamaan. Vieraana on ollut esimerkiksi kaunis Olja, joka tahtoo plastiikkakirurgille tullakseen rumemmaksi. Ja mummo, joka tulee studioon pistoolin kanssa. Sekä onnettomasti rakastunut mies joka tulee studioon pommi puseronsa alle kätkettynä.
http://www.subtv.fi/subnetti/okna