Kauppatieteiden kandidaattiyhdistys ry

TOIMINTAKERTOMUS VUODELTA 2007

1. Kokoontumiset ja tapahtumat 
Kertomusvuosi oli yhdistyksen 83. toimintavuosi. Yhteensä järjestettiin yhdeksän tilaisuutta.  
1. Yhdistyksen 82. vuosikokous ja -juhla pidettiin 3.2. Pörssiklubilla.  Kokoukseen osallistui 70 jäsentä ja juhlaan 107 henkeä.  Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi Erkki Tikkanen. Juhlapuheen vuosijuhlassa piti valtiosihteeri Raimo Sailas.   
2. Maaliskuussa 30 kandia ja seuralaista kävi Finlandia-talolla nauttimassa Antti Sarpilan erinomaisesta 25-vuotijuhlakonsertista swingin tahdissa sekä nautti lasillisen kuohuviiniä.
3. Huhtikuun yritysvierailun kohteena oli Sanoma Magazines. Kaikkiaan 22 jäsentä kuunteli kiinnostuneena toimitusjohtaja Raili Mäkisen esitystä Sanoma-WSOY:n aikakauslehtitoiminnasta sekä Gloria-lehtiperheen päätoimittajan Riitta Lindegrenin kiehtovaa esitystä luksuksesta 2000-luvun megatrendinä.
4. Toukokuun perinteisen kevätretken kohteena oli tällä kertaa Lohja. Kevätretkelle osallistui 36 kandia ja seuralaista. Retken ensimmäisenä tutustumiskohteena oli Pyhän Laurin kirkko, joka on Suomen kolmanneksi suurin keskiaikainen kivikirkko ja jossa on runsaasti vanhoja katto- ja seinämaalauksia. Toisena tutustumiskohteena oli Tytyrin kaivos ja siellä tarkemmin kaivosmuseo taidenäyttelyineen ja Koneen testilaboratorio. Koneen pilvenpiirtäjiä varten testattavat hissit, joita pääsimme myös kokeilemaan, kulkevat 350 metriä maanpinnan alapuolelle. Kone tarjosi myös buffet -illallisen. Mielenkiintoisen esityksen Koneesta ja maailman hissibisneksestä haasteineen piti monelle meistä ennestään tuttu isäntämme Veikko Tapola Kone Oyj:stä.
5. Kolmastoista viinimatka suuntautui syyskuun lopulla mielenkiintoiselle alueelle Ranskan Normandiaan 37 kandin ja avecin voimin. Normandia on tunnettu mm. omenasta valmistetuista juomistaan, joita ovat calvados ja siideri sekä monelle entuudestaan tuntemattomampi, mutta mielenkiintoinen pommeau, joka on tavallaan calvadoksen ja siiderin välimuoto. Kävimme kolmella erityyppisellä ja kokoisella calvados -tilalla. Lisäksi Normandia on tunnettu camembert -juustostaan.  Vierailimme myös yhdessä juustolassa. Normandiassa näki vielä paljon pienimuotoista maa- ja karjataloutta. Erityisen kiinnostava kohde oli Normandian maihinnousurannikko, jonne liittoutuneet hyökkäsivät toisen maailmansodan loppuvaiheessa kesäkuussa 1944. Siellä tutustuimme maihinnousumuseoon autenttisine filmeineen sekä vaikuttavaan amerikkalaisten sotilaiden hautausmaahan, johon oli haudattu lähes 10.000 sotilasta. Myös tutustumiskohteena ollut kuningatar Mathilden seinävaate yöpymiskaupungissamme Bayeuxissa teki historiallisessa mielenkiintoisuudessaan sekä käsityönäkin vaikutuksen. Erinomaisena oppaanamme oli jo noin 30 vuotta Ranskassa asunut Raija Mongiat.
6. Syyskuussa tutustui 12 kandia ja avecia Taidemuseo Tennispalatsissa Duane Hansonin veistosnäyttelyyn ja Oi maamme -valokuvanäyttelyyn. 
7. Lokakuun alussa kävi 20 kandia tutustumassa TallinkSiljaan Espoon Keilaniemessä. Isäntänämme olivat toimitusjohtaja Keijo Mehtonen ja markkinointipäällikkö Anu Vänskä. Tarjoilujen lisäksi saimme kotiin tuomisina Siljan uunituoreen historiikin, jonka sisältöön oli oman kontribuutionsa asiantuntijana antanut myös tilaisuudessa paikalla ollut kandiveli Matti Pietikäinen. Vierailun aluksi pidimme lyhyen yhdistyksen ylimääräisen kokouksen. 
8. Lokakuun lopulla 37 yhdistyksen jäsentä ja seuralaista kävi Aleksanterin teatterissa Vapauden vanki -oopperan Helsingin ensi-illassa. Pienoisoopperan aiheena on Risto Ryti, jota esitti ainoana laulajana Jorma Hynninen. Gerda Rytiä esitti tanssija Tiina Lindgren. Näytäntöä kunnioittivat läsnäolollaan myös entiset tasavallan presidentit Mauno Koivisto ja Martti Ahtisaari puolisoineen. Muutoinkin olimme arvovaltaisessa seurassa.
9. Marraskuussa oli tutustumiskohteenamme vanhassa Yhdyspankin pankkitalossa Aleksanterinkatu 36:ssa Meritan taidesäätiö sekä siellä uusissa tiloissa oleva pankkimuseo. Asiantuntevana oppaanamme oli Tuula Salo Nordeasta. Mukana oli 28 kandia ja avecia.
10. Marraskuun lopulla yhdistyksen hallituksen edustajat tapasivat sisarjärjestö EKF:n hallituksen edustajat yhteistyön ja sen elvyttämisen merkeissä. Evästimme EKF:ä kotisivujen perustamisessa, mikä heillä oli juuri työn alla. Tavoitteena on myös yksinkertaistaa ilmoittautumista toistemme tilaisuuksiin. Yhteistyömuotona ovat erityisesti yritysvierailut.
11. TallinkSilja Oy:n vierailun yhteydessä 4.10.2007 pidettiin yhdistyksen ylimääräinen kokous, jonka puheenjohtajana toimi Harri Keinonen ja jonka ainoana asiana oli kansleri Matti Lehden valitseminen kandiyhdistyksen kunniajäseneksi. Hänet päätettiin yksimielisesti valita yhdistyksen kunniajäseneksi. Sääntöjen mukainen toinen käsittely on yhdistyksen vuosikokouksessa 2.2.2008.
12. Leena Suviranta ja Ritva Örmälä-Haavisto osallistuivat helmikuussa yhdistyksen edustajina KY:n vuosijuhlaan.

2. Tiedotustoiminta

Jäsenistölle lähetettiin toimintavuoden aikana kolme yhdistyksen tapahtumista kertovaa jäsenkirjettä.  Tapahtumista ja toteutuneista tilaisuuksista kerrottiin myös yhdistyksen kotisivuilla, joiden kautta jo valtaosa osallistujista ilmoittautuu tuleviin tilaisuuksiin

3. Jäsenistö

Kertomusvuonna yhdistykseen liittyi 3 uutta jäsentä ja 4 erosi.  Lisäksi saatiin tieto 3 jäsenen poismenosta, jolloin jäsenmäärä vuoden lopussa oli 482.

4. Yhdistyksen toimihenkilöt ja hallitustyöskentely

Vuosikokouksessa toimintavuodeksi 2007 valittiin edelleen yhdistyksen puheenjohtajaksi Hannu Santti, varapuheenjohtajaksi Leena Suviranta ja sihteeriksi Kristiina Linnoinen.  Hallituksen jäseniksi valittiin uutena Raija Kariola ja uudelleen Ilkka Tiainen, molemmat kolmivuotiskaudeksi 2007 - 2009. Hallituksen muina jäseninä jatkoivat Jarmo Rautiainen, Esko Tikka ja Ritva Örmälä-Haavisto sekä hallituksen keskuudestaan kerhomestariksi valitsema Seija Fredriksson.
Vuosikokouksessa valittiin yhdistyksen tilintarkastajiksi vuodelle 2007 KHT Hannu Niilekselä ja Tapio Sipponen sekä varatilintarkastajiksi Liisa Mononen ja KHT Markku Koskela.
Hallitus on kokoontunut kertomusvuoden aikana viisi kertaa.

5. Talous ja hallinto

Vuoden 2007 tilinpäätös osoittaa alijäämää 1.076,55 euroa.  Yhdistyksen rahastosijoitusten markkina-arvo vuoden lopussa oli 80.652,02 euroa.
Yhdistyksen hallitus ehdottaa, että vuodelle 2008 laaditun talousarvion mukaisesti jäsenmaksu on edelleen 12 euroa.

Yhdistyksen kirjanpitoa on kertomusvuonna hoitanut Pretax Järvenpää Oy.

Yhdistyksen vanhat asiakirjat on arkistoitu Toimihenkilöarkistoon. Arkistosta puuttuvien vanhojen hallituspöytäkirjojen yms. aineiston etsimistä jatketaan edelleen.