Hei kaikki,
Markkukin pääsi taas tänä vuonna talolle eikä vain Pirkko tyttökavereiden kanssa. Minulla oli kongressi Madridissa ja niinpä Markkukin lennähti sinne ja kongressin päätyttyä ajoimme kohti pohjoista. Kohokohdat olivat Bilbaon Cuggenhaimin museo ja tutustuminen baskimaahan. Baskimaahan oli aikoinaan ehdolla talomme sijaintipaikaksi. Kaunista ja mielenkiintoista siellä olikin, mutta vaikeat yhteydet ja nyt ainakin sateisempaa ja kylmempää kuin St Joanissa samaan aikaan. Ajoimme läpi Atlantilta Välimerelle aluksi Tour de Francen reittiä korkealla Pyreneillä ja Lourdesista sitten kaasu pohjaan ja talolle.
Lourdes! 5,5 milj katolista pyhiinvaeltajaa vuodessa. Luola, jossa neitokainen näki 1600- luvulla Neitsyt Marian 8 kertaa, parantava lähde, sen viereen rakennettu valtava kirkko ja 350 hotellia pyhiinvaeltajille, sairaille ja rammoille.
Kaikkien näiden nähtävyyksien takia myöhästyimme varaamastamme ajasta, tulimme vasta torstaina, joten oleskelumme lyheni.
Mukava oli taas nähdä, että kaikenlaisia parannuksia oli taas kävijät jaksaneet tehdä. Talo oli ihan kunnossa. Pihan kasvit ovat yltyneet valtavaan kasvuun ja se on jo varsinaisen puiston näköinen. ENSIMMÄINEN APPELSIINI oli kypsänä puussa. Ei raskittu poimia.
Meille tuli parin päivän päästä vieraat 4 kpl, joista yksi amerikkalainen. Kun Amerikasta oli tulossa tiistaina 2 vierasta lisää, päätimme poistua itse Blue 1:n yölennolla ja jättää vieraat golfari Sydänmaan ohjaukseen. Eli nyt tulee golfareita jo Amerikasta asti. Kesäkuussa talolla ollut perhe Yrjänä kuuluu myös innokkaisiin golfareihin. Heille annoimme syntymäpäiväksi 4 vuotta sitten viikon talolla lahjaksi ja nyt he käyttivät sen todellä tehokkaasti. Ilmeisesti talon asukasennätyksen, 6 aikuista ja 3 alle 3 vuotiasta lasta!
Blue 1 ei lähtenytkään sitten 23.30 vaan seuraavana päivänä klo 14.00 teknisen vian takia ! No ei hintakaan yhteen suuntaan ollut kuin 69 € ja majoittivat hienossa hotellissa (sitten kun sinne päästiin klo 05.00 aamulla).
Ostimme vanhaintavaran kaupasta Cerestä yhden yöpöydän ja yhden peilipöydän sänkyjen viereen lisää. Nyt joka sängyn vieressä on pöytä, mikä on mukavaa silloin kun talo on täynnä. Ja yhden julisteen kehystytimme lisää. Yläkerran makuuhuoneeseen. Vieraat ostivat lahjaksi viinikannun.
Olohuoneen pöydällä oleva lasivati on upea salaattiastia isolle porukalle. Yhdistettynä Virven ja Brorin tuomien kauniiden astioiden kanssa saa aikaan vieraita ihastuttavan kattauksen.
Jalkapallon MM-turnausta seurasimme eri majapaikoissa ja loppuottelua Ceret:ssä. Koko pääkatu oli muutettu ravintolaksi ja kuvaruutuja useita. Vahinko, kun ei sitten tullutkaan voitonjuhlia. Ja sitä paitsi, Zidanen ulosajo tuntui olevan rankempi juttu kuin häviö.
Siinäpä vierailun pääpiirteet
Pirkko ja Markku