Aluksi haluamme kiittää kaikkia mahdollisuudesta viettää ihanaa lomaa kauniissa talossanne ja aivan ihanassa ympäristössä ja erityisesti loistavia isäntiämme Immiä ja Martinia.
Keskustelimme Martinin kanssa muutamista "ongelmista / parannuksista" koskien taloa. Laitan tähän nyt oman rakentamisen ammattilaisen tulkinnan muutamista asioista:
Ensinnäkin keittiön tiskausallas olisi syytä vaihtaa; se on aivan varmasti todellinen bakteerien pesä ja epäkäytännöllinenkin. Pöytätilaa laittaisin siihen viereen hieman lisää, jotta tiskaaminen kävisi näppärämmin. Tämä koskee kaikkia taloa käyttäviä ja pitäisi mielestäni hoitaa pikaisesti.
Toinen koskee kellarin/varaston maalattiaa. Kaivoimme sitä hieman puhtaaksi ja havaitsimme sen olevan toiselta puoleltaan todellakin maapohjainen, jonka päälle oli vielä levitetty muovia. Tämä valitettavasti vain varmistaa sen pysymisen kosteana ja tuottavan sitä kiusallista hajua. Tilan lattia täytyy puhdistaa vähintään, mutta suosittelisin koko lattian päällystämistä. Tapoja on useita, mutta helpoin lienee kevytsoralla tasoittaminen ja sen päälle viiden sentin uretaanilevyt (tai styrox) ja siihen halvin pontattu puulattia. Homman voi hoitaa myös tilaamalla valmisbetonia pari kuutiota. Voin kysellä ranskalaisilta kavereiltani heidän best-practicen ko. tilanteeseen. Mielestäni tämä vaatii välitöntä toimintaa, ainakin lattian puhdistamisen ja kuivaamisen osalta.
Kolmas asia olisi keittiön lattian laatoittaminen. Nyt se on ikävän epätasainen ja valtavan likainen. Laattahan on ihan tavallista peruslaatta eikä mitään erikoista. Vastaavaa löytyy varmasti, jos ilme halutaan säilyttää. Hommana helppo nakki.
Neljäs olisi yläkerran ateljeen käyttöönotto. Lattian hiominen ja lakkaus sekä seiniin pieni koolaus ja levytys. Helppo nakki.
Talkoilla hommat saa helposti tehtyä ja itse olenkin jo ilmoittautunut vaimoni Tuulan kanssa osallistumaan "anytime".
Nämä ovat huomioitani, eivätkä mitään muuta. Lupasin Martinille kirjata asiat ylös, jotta voitte keskustella porukalla asioista seuraavassa kokouksessanne.
Yhteenvetona:
Keittiön allas ja varaston lattia pitäisi mielestäni
vähintään hoitaa (samalla menisi kyllä se keittiön
lattiakin).
Ateljee olisi vaan kivaa saada käyttöön
vähällä vaivalla.
Suuret Kiitokset vielä kerran; paikka on upea !
Jarmo Laitinen